شهر ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی

شهر ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی

به گزارش گیلان جاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان – ولی الله جهانی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی خبر داد.

به گفته او، این کار با حمایت سازمان همکاری اسلامی OIC انجام شده و قرار است در زمینه‌های آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشور‌های اسلامی معرفی شود.

آیسسکو برای شناسایی، معرفی و حفاظت بهتر میراث جهان اسلام چند سالی است که در حال تدوین فهرستی از آثار شاخص فرهنگی و تاریخی است این فهرست اختصاص به جهان اسلام داشته و جدا از فهرست میراث جهانی یونسکو است.

منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله، که همراه با منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، مجموعه تاریخی بسطام و گنبد علویان همدان در فهرست میراث جهان اسلام ثبت شده است.

سرپرست میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: این پنج اثر فرهنگی و تاریخی شامل منظر فرهنگی ماسوله، منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، مجموعه تاریخی بسطان و گنبد علویان همدان بوده است.

شهر ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی

شهر ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی ثبت شد

جهانی اضافه کرد: سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو) سازمانی تخصصی بوده که در حمایت سازمان همکاری اسلامی فعالیت کرده و در زمینه‌های آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی به منظور حمایت و تقویت روابط بین کشورهای عضو مشغول به فعالیت است.

وی ادامه داد: ثبت شهر تاریخی ماسوله با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی، معماری و تاریخی این شهر سال‌ها مطالبه جدی گیلانی‌ها بوده و امیدواریم با ثبت منظر فرهنگی ماسوله در فهرست میراث جهان اسلام در سال آینده و در جریان بازدید نمایندگان یونسکو از ماسوله به منظور ثبت در فهرست آثار یونسکو شاهد جهانی شدن این میراث ارزشمند فرهنگی گیلان باشیم.

لازم به ذکر است؛ آیسسکو برای شناسایی، معرفی و حفاظت بهتر میراث جهان اسلام چند سالی است که در حال تدوین فهرستی از آثار شاخص فرهنگی و تاریخی جهان اسلام است. این فهرست اختصاص به جهان اسلام داشته و غیر از فهرست میراث جهانی یونسکو است.

گیلان جاب این افتخار بزرگ و ثبت شهر ماسوله در فهرست میراث جهانی اسلامی را به تمامی اهالی ماسوله و استان گیلان تبریک عرض میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *