طرح ممانعت از فروش اراضی به غیر بومیان

طرح ممانعت از فروش اراضی به غیر بومیان

طرح ممانعت از فروش اراضی به غیر بومیان، به گزارش گیلان جاب، به نقل از خبرگزاری تسنیم: محمدرضا احمدی عصر امروز در همایش بررسی مشکلات طرح هادی روستایی در سنگر اظهار داشت: تغییر کاربری اراضی روستایی یکی از مشکل جدی و گریبان‌گیر روستاهای استان به‌ویژه شهرستان رشت و خمام است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس گفت: در فرآیند تغییر کاربری سرمایه‌داری با پارتی چند هکتار از اراضی روستایی را خریده و دیوارکشی می‌کند و به ظاهر کاری در آن زمین انجام نمی‌شود اما به تدریج شاهد ویلاسازی این سرمایه‌گذاران در اراضی روستایی هستیم.

وی با بیان اینکه این افراد به راحتی همه امتیازات را هم می‌گیرند گفت: این در حالی است که وقتی بومی همان روستا قصد ساخت مسکنی برای فرزند خود در ملک خود را دارد با منع مسئولان مواجه می‌شود و این دغدغه در کل شهرستان‌های رشت و خمام وجود دارد.

احمدی افزود: این فرد روستایی اگر بخواهد خلاف بسازد باید جریمه بپردازد و خانه ساخته شده او را تخریب می‌کنند پس ناچار می‌شود زمینش را به ثمن بخس بفروشد و به شهر مهاجرت کند در حالی‌که تأکید می‌شود باید جلوی مهاجرت روستاییان به شهر را بگیریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از این رو در حال حاضر در حال پیگیری تدوین طرحی در مجلس شورای اسلامی هستیم که براساس آن روستاییان نتوانند اراضی روستایی خود را به غیربومیان بفروشند.

طرح ممانعت از فروش اراضی به غیر بومیان

به نقل از تحریریه گیلان جاب:

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با بیان اینکه به دلیل وضعیت اقتصادی و معیشتی موجود روستاییان چاره‌ای جز فروش اراضی خود ندارند افزود: جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر منوط به این است که بومیان در روستا با دغدغه و مشکلات مواجه نباشند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر مشکلات روستاییان اظهار داشت: برخی از املاک روستایی از طرح هادی جا مانده است و مالکان در صورت انجام هر اقدامی با مخالفت بخشداری، دهیاری و بنیاد مسکن مواجه می‌شوند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راه‌های روستایی بخش سنگر نسبت به مابقی راه‌های روستایی استان وضعیت بسیار بدی دارد تصریح کرد: انتظار می‌رود مسئولان در این منطقه نهایت اقدامات و حداقل شن‌ریزی مسیر را انجام دهند.

احمدی با اشاره مشکلات حریم رودخانه‌ها برای روستاییان گفت: به دلیل کم‌کاری متولیان امر در بستر رودخانه‌ها حریم به درستی رعایت نشده و در مناطقی نظیر شیخعلی‌ بست سنگر نصف منطقه جزو حریم رودخانه شد و بعد شاهد برداشت بی‌رویه از رودخانه بودیم.

نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این مناطق حتی برای زمین‌هایی که خود سند داشتند نیز سند صادر شد که بنده در سطح ملی در حال پیگیری این موضوع از طریق روسای قوا و وزیر نیرو هستم.

همایش بررسی مشکلات طرح هادی روستایی بخش سنگر ظهر امروز با هماهنگی محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت و خمام در مجلس و با حضور مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دهیاران و شورای اسلامی روستاهای بخش سنگر برگزار شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *